Trójmiasto – perła w koronie wybrzeża

Trójmiasto – perła w koronie wybrzeża

Trójmiasto to dziś powszechnie stosowana nazwa stosowana dla metropolii złożonej z trzech miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu. Każde z tych miast ma osobną historię, odmienny wygląd i nieco innych charakter. Każdy powinien choć raz w życiu poznać jednak wszystkie trzy. I pewnym jest, że nie wystarczy na to jeden urlop.

W całości teren zwany Trójmiastem obejmuje ponad 414 kilometrów kwadratowych, z czego ponad połowę stanowią tereny Gdańska. Kaszubska nazwa dla Trójmiasta to Trzegard. Co ciekawe, to nie jest jedynie potoczne określenie. Zgodnie z podpisanymi dokumentami Trójmiasto to oficjalna nazwa dla tego rejonu.

W związku ze zbliżeniem i to na każdym polu trzech miast, istnieje między nimi sieć połączeń komunikacyjnych, by umożliwić zarówno mieszkańcom, jak i turystom, poruszanie się po rozległej przestrzeni Trójmiasta. Wprawdzie komunikacja jest organizowana przez trzy niezależne firmy, ale po trzech miastach można poruszać się za pomocą ujednoliconych biletów.

Jak wspomnieliśmy Trójmiasto to niezwykła metropolia. Każde z miast ma nieco odmienną historię i charakter. A z czego słyną? Gdańsk to oczywiście pomnik Neptuna, Kościół mariacki oraz urocza ulica Mariacka. Gdynia to chociażby Teatr Muzyczny oraz ORP Błyskawica. Sopot zaś na pewno wszystkim kojarzy się z molo.

Z tych trzech miast z racji istnienia bardzo nowoczesnego portu oraz bliskości morza, najbardziej związana jest z nim właśnie Gdynia. Sopot ma wprawdzie molo, ale tu morze traktowane jest raczej jako baza wypadowa dla turystów.

W Gdyni tętni życie związane z handlem i gospodarką opartą na morzu. Gdynia to stosunkowo młode miasto, którego powstanie i rozwój związane jest z istnieniem Wolnego Miasta Gdańska. Przez długi okres wioska rybacka, a potem najnowocześniejszy w Europie port. Dziś można tu podziwiać zamienione na muzea słynne jednostki pływające z ubiegłego stulecia. Wiele osób uważa, że Trójmiasto bez Gdyni byłoby dużo mniej atrakcyjne, bo to miasto, mimo, że dużo młodsze od Gdańska, ma swoją duszę. Gdynia to też idealne miejsce do zabawy, podobnie zresztą jak Sopot. Można tu wypocząć, ale także spróbować nocnego życia w jednym z wielu klubów, dyskotek, barów i restauracji.

Gdy odwiedzasz Trójmiasto, musisz zobaczyć sopockie molo. To najdłuższa budowla nad Bałtykiem spełniająca role rekreacyjnego deptaka oraz przystani. Przez cały sezon tętni tu życie i na pewno każdy kto przespacerował się nim choć raz chciałby tu wrócić.

Trójmiasto to jednak przede wszystkim Gdańsk ze swoją bogatą i burzliwą historią oraz zabytkami na bazie których można poznać co najmniej kilka stylów architektonicznych. Miasto istnieje od tysiąca lat i zawsze było związane z portem. Niestety nie możemy podziwiać go w oryginalnej odsłonie, bowiem miasto dotknęły zniszczenia wojenne. Jednak po odbudowie przedstawia się ono naprawdę imponująco i pełno w nim miejsc i zakątków na pewno jeszcze przez Ciebie nie odkrytych, nawet jeśli byłeś już w Trójmieście wielokrotnie. Dlatego zajrzyj do Gdańska ponownie, a na nowo Cię zadziwi!

Źródło: łupież

You might also like …