ASG – legalna broń w twoim domu

0
3680

Broń palna od lat, z jednej strony przeraża, z drugiej jednak fascynuje. Polskie prawo jest dosyć restrykcyjne w kwestii dostępu do niej i broń można posiadać jedynie za specjalnym zezwoleniem. Pasjonaci broni palnej mają jednak alternatywę żeby móc cieszyć się widokiem obiektów swoich fascynacji. ASG, czyli Air Soft Gun to wierne repliki broni palnej, w większości wykonane w skali 1:1, które nie mają wartości bojowej i są w pełni legalne.

Czym jest ASG?
ASG to termin o szerokim znaczeniu, który znacznie wykracza poza wspomniane już repliki broni palnej. Określa on ogół zjawisk związanych z tymi przedmiotami, a nawet bywa traktowany jako rodzaj sportu. ASG to wierne repliki prawdziwej broni. Stanowią one bardzo dokładne odwzorowanie z dużym zachowaniem szczegółowości. Air Soft Gun występuje pod postacią pistoletów i rewolwerów, strzelb, pistoletów maszynowych, karabinów szturmowych, karabinów maszynowych i snajperskich. Broń ASG do złudzenia przypomina oryginalne modele broni palnej.

Jak funkcjonuje ASG?
Najważniejszym aspektem w kwestii obsługi replik broni jest ich napęd. Zdecydowana większość modeli ASG bazuje na napędzie elektrycznym. Z tego też powodu broń wyposażona w taki układ bywa także nazywana jako Air Electric Gun – AEG. Napęd bazuje na pracy silnika elektrycznego, którego aktywność przyczynia się do naciągania sprężyny. Dzieje się to w sposób samoczynny i automatyczny, co umożliwia bardzo szybkie oddawania strzałów. O wiele prostszym układem, ale dającym słabsze możliwości jest napęd sprężynowy. Działa on dokładnie na tej samej zasadzie, co jego odpowiednik elektryczny, z jedną jednak różnicą. Naciągnięcie sprężyny odbywa się tu samodzielnie w sposób ręczny. W znacznym stopniu zaniża to szybkostrzelność. Ostatnim rodzajem napędu w ASG jest układ gazowy. Są one najbardziej swoim charakterem zbliżone do prawdziwej broni, ze względu na powstawanie odrzutu podczas oddawania strzału.

Przeznaczenie
Air Soft Gun ma bardzo szerokie przeznaczenie. Zostało powiedziane, że jest to dyscyplina sportu. W istocie tak jest. ASG bardzo często przyrównywane jest do paintballa, z którym jednak dzieli wiele różnic. To przede wszystkim rodzaj amunicji. W przeciwieństwie do paintballa, ASG bazuje na o wiele mniejszych pociskach plastikowych, które nie są wypełnione farbą. Uderzenie amunicją wystrzeloną z ASG jest również mniej bolesne. Air Soft Gun wyróżnia także bardzo wysoki stopień realizmu, którego nie uświadczymy w paintballu. Sport to jednak nie jedyne wykorzystanie replik broni. Są one stosowane także podczas szkoleń militarnych i taktycznych. Mają one za zadanie bezpieczne odwzorowanie działań zbrojnych. Wreszcie ASG to także przedmiot hobby i kolekcjonerstwa. Pasjonaci broni dzięki replikom otrzymują możliwość legalnego zbierania broni oraz obcowania z nią. Prawo nie sankcjonuje posiadania replik. Może je gromadzić każdy bez względu na wiek i płeć. Jedynym bezwzględnym wymogiem jest stosowanie gogli chroniących oczy podczas działań z wykorzystaniem replik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here