Gdańsk – wielowiekowa tajemnica Pomorza
Kto z nas nie był w Gdańsku? Przeczytaj ten artykuł, a szybko przekonasz się, że to dużo ciekawsze miasto niż Ci się wydawało. Ma ogromnie ciekawą historię, a szczególnie poplątane są jego związki z Polską. To miasto wielu kultur i narodowości. Przez wieki uchodziło za najbogatsze w Polsce i miało niemały wpływ na losy naszego kraju w różnych okresach jego istnienia.
Gdańsk to dziś jedno z największych miast w Polsce, ma ogromny port handlowy i jest stolicą województwa pomorskiego. Pierwsze wzmianki o tym mieście spotykamy w pierwszych dokumentach związanych z powstawaniem państwa polskiego, jeszcze przed rokiem 1000. Badania archeologiczne potwierdzają jednak dużo starsze istnienie osady na terenach dzisiejszego Gdańska, bo sięgające VII wieku. Z Polską Gdańsk jest związany od czasu przyłączenia go do jej terenów przez Mieszka I, jednak w pewnych okresach historii miasto to było Polakom odbierane.
Tak stało się również po I wojnie światowej, kiedy miasto stało się Wolnym Miastem, a po dojściu do władzy Hitlera normą były w nim zamieszki antypolskie. Niestety II wojna światowa odbiła na mieście swoje przerażające piętno. Zostało ono zniszczone w marcu 1945 roku. 90% zabytkowych budynków zostało wtedy zmiecionych z ziemi. Gdańsk odbudowano i dziś cieszą oko piękne kamienice głównych jego uliczek, jednak warto wiedzieć, że nie są to oryginalne średniowieczne budowle. Widać to zresztą na zdobieniach niektórych budynków.
W Gdańsku podziwiać możemy nie tylko budowle w stylu gotyckim, ale także renesansowe, manierystyczne i barokowe. Jakie miejsca są obowiązkowymi przystankami na mapie turysty w Gdańsku? Po pierwsze Bazylika Mariacka. To idealny przykład architektury gotyckiej z pięknymi witrażami. Jest on – i warto o tym pamiętać – najwyższą budowlą na świecie zbudowaną z cegły w stylu gotyckim. Koniecznie przespaceruj się także ulicą Mariacką. To przepiękna ulica z uroczymi kamienicami, z charakterystycznymi gankami, na której od lat tradycyjnie kwitnie handel bursztynem i biżuterią z niego wykonaną.
Gdy zwiedzasz Gdańsk, to warto również zwrócić uwagę na dwie jego historyczne bramy. Bramę Złotą i Bramę Zieloną. Ta pierwsza wzniesiona została w XVII wieku w stylu manierystycznym. Wyjątkowa jest również Brama Zielona. To również manieryzm niderlandzki. Można ją zwiedzać także wewnątrz, ponieważ znajduje się w niej oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Ciekawym obiektem Gdańska jest również Dwór Artusa. To budowla w stylu gotyckim, która dziś mieści Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Nazwa Dworu jest zaczerpnięta z legendy o królu Arturze. Nie tylko Gdańsk posiada budynek o tej nazwie. W wielu innych miastach możemy znaleźć dwory o tej nazwie będące budynkami, gdzie kiedyś spotykało się rycerstwo.
Gdy odwiedzasz Gdańsk zahacz też koniecznie o zabytkowy młyn zwany Wielkim Młynem. To budowla z XIV wieku znajdująca się na Wyspie Młyńskiej. Czy na tym koniec atrakcji Gdańska? Oczywiście, że nie. Jeśli już tu zawitasz, to najlepiej zatrzymaj się na kilka dni, by móc zwiedzić pełną moc jego atrakcji.