Serwis Trójmiejski

Twój portal informacyjny

Hel

Ciekawe miejsce na spędzenie pozostałych wakacyjnych chwil? Koniecznie musisz odwiedzić Hel, jeżeli jeszcze nigdy tam nie byłeś! Miasto leży na cieniutkim cypelku, pasie dosłownie 34 km terenu. Półwysep Helski oddziela Zatokę Pucką od wód Morza Bałtyckiego. A na nim Władysławowo, Chałupy, Kunica, Jastarnia, Jurata i na samym końcu magiczny Hel!

Jakie atrakcje dla turysty?

Co właściwie warto zobaczyć w Helu? Pewnie wydaje się Wam, że nie ma tutaj wielu zabytków i atrakcji. Nie ma porównania między Helem a Krakowem… Jesteście w błędzie. Zapewniam, że znajdzie się tutaj mnóstwo atrakcji turystycznych. Każdy znajdzie magiczne miejsce tylko dla siebie.

  1. Muzeum Rybołówstwa w Helu – mieści się w centrum miasta, w poewangelickim kościele z XV wieku. W środku wiele wystaw z mapami, modelami i zdjęciami rybackich kutrów.

  2. Latarnia Morska – powstała w 1942 roku, ma 41,7 m wysokości i zasięg światła rzędu 18 mil morskich. To nie pierwsza taka budowla, Hel szczycił się latarniami już w średniowieczu.

  3. Muzeum Kolei Helskich i helska kolej wąskotorowa. Budowę sieci kolei jednotorowej rozpoczęto w 1934 roku, w celach wojskowych.

  4. Muzeum Obrony Wybrzeża – w tym skansen militarny i Muzeum Przyrodniczo-Etnograficzne.

  5. Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych.

  6. Sieć fortyfikacji na Półwyspie Helskim.

  7. Szlak kaszubskiej tradycji rybackiej.

  8. Bunkier Makabra XX wieku – najstraszniejsza miejscowa atrakcja, zlokalizowana w przeciwatomowym schronie.

  9. Kopiec Kaszubów.

  10. Fokarium.

  11. Checz Kaszubska.

  12. Wrak kutra łącznikowego „Bryza” K-18

  13. Port rybacki – zbudowany w latach 1882-83 przez rząd pruski.

  14. Bunkier Morskich Tajemnic.

Helskie plaże i kąpieliska

Hel zachwyca pięknymi plażami i malowniczą rzeźbą terenu. Na Półwyspie Helskim znajdują się 3 kąpieliska i 22 kilometry plaży. Na południowej stronie cyplu jest położona Rezydencja Prezydenta RP, centrum reprezentacyjno-konferencyjne.

Mierzeja Helska to miejsce dla aktywnych turystów. Hel jest polskim centrum windsurfingu i kitesurfingu. Znajduje się tutaj wiele baz, szkółek i campingów. Wśród nich Kite Szkoła, Akademia KiteSurf, OrkaSurf, MASTERSurf, Water Sport Center i Surf Point.

Bogata historia Helu

Pierwsze wzmianki o mieście pojawiają się już w dokumentach z 1198 roku, jednak powstanie osady z pewnością miało miejsce znacznie wcześniej. Kronikarze duńscy w XIII wieku pisali o osadzie na prawie lubeckim pod rządami księcia pomorskiego Świętopełka II. W latach 1308-1309 miejscowość została podbita przez rycerzy Zakonu Krzyżackiego. W czasie wojny trzynastoletniej Hel (wówczas Hela!) stał się ważnym militarnie punktem na mapie wybrzeża Bałtyku.

W XVIII stuleciu w mieście wybuchła epidemia dżumy, następnie zostało ono ostrzelane przez Rosjan, zniszczone przez sztormy, a po drugim rozbiorze przyłączone do terytorium Prus. Hel utracił prawa miejskie i odzyskał je dopiero w 1920 roku. Pod koniec XIX wieku miasto zyskało na popularności jako miejscowość uzdrowiskowa i kąpielisko. W 1931 roku w Helu rozpoczęto budowę portu morskiego. Po II wojnie miasto zaczęło się odradzać jako ośrodek rybołówstwa i miejscowość wypoczynkowa.