Serwis Trójmiejski

Twój portal informacyjny

Jak dobrać odpowiednie światło do czytania?

Wiele osób uwielbia spędzać wolny czas na czytaniu. Jest to wyjątkowy sposób na odprężenie i oderwanie się od męczącej i stresującej rzeczywistości. Bardzo często jednak czytelnik nie zwraca uwagi na to, przy jakim oświetlaniu czyta. Jest to duży błąd, ponieważ wykonywanie tej czynności przy niekorzystnym świetle, może mieć bardzo zły wpływ na stan naszego wzroku. Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego oświetlenia? Jakie jest optymalne natężenie światła przy pisaniu i czytaniu?

Ustawienie światła do czytania:

Wybierając światło, które będzie odpowiednie do czytania, warto wziąć pod uwagę, kilka niezwykle ważnych zasad. Przede wszystkim, znaczenie ma źródło światła. Lampka, do czytania w żadnym wypadku nie powinna być skierowana bezpośrednio w stronę osoby czytającej. Takie ustawienie powoduje znaczne obciążenie i zmęczenie wzroku. Najlepiej jest, zwrócić uwagę na to, żeby światło znajdowało się za czytelnikiem. Wtedy oświetli ono, tylko czytany tekst. Miłośnicy książek, bardzo często decydują się na wybór lampki nocnej z regulacją natężenia światła i wysokości. Jest to dobre rozwiązanie, które pozwoli mieć całkowitą kontrolę nad światłem.

Barwa światła do czytania

Zastanawiając się jakie światło do czytania, będzie najlepsze, dobrze jest także zwrócić uwagę na barwę. Do czytania nie nadaje się każdy kolor żarówki. Ponadto, warto zaznaczyć, że zależnie od barwy organizm będzie inaczej działał. Dobrze jest znać, podstawowy podział barw:

mniej niż 3300K – barwy ciepłe,
do 5300K – barwy neutralne,
więcej niż 5300K – barwy zimne.

Zgodnie z badaniami, przeprowadzonymi, przez największych ekspertów i specjalistów, ciepłe barwy relaksują i rozluźniają. Można przy niej czytać książki, jednak nie powinno się sięgać po żarówki, które przekraczają 6500K. Z kolei, podczas nauki, dobrze się sprawdzi lampa o zimniejszych barwach.

Wybierając lampę do czytania, dobrze jest też zwrócić szczególną uwagę na rodzaj żarówki. Ma to znaczenie, dla zmęczenia wzroku. Do czytania, najlepiej jest wybierać świetlówki. Nie są one szkodliwe. Popularna staje się także lampka led do czytania. Jest ona oszczędna, nie daje zbyt mocnego światła. Jednak najnowsze badania udowodniły, że na wzrok, dość niekorzystnie wpływa zarówno zbyt mocne, jak i zbyt słabe światło. Dlatego, warto zastanowić się ile lumenów do czytania, powinno się wybrać (jest to jednostka, w której podaje się siłę żarówek led). Do czytania nie powinno się wykorzystywać halogenów, ponieważ nie świecą one równomiernie i ich barwa jest bardzo żółta.

Mówiąc o żarówkach led, warto jednak zwrócić uwagę na jedno dość istotne zagrożenie, które wiąże się z ich użytkowaniem, czyli migotanie. Zjawisko to przyspiesza męczenie oczu, powoduje też pieczenie i swędzenie, często prowadzi do bólu głowy, dekoncentracji i nadpobudliwości. Jeśli lampki led są zbyt małe, a mimo to emitują bardzo dużo światła, może to mieć działanie oślepiające, a nie rozświetlające.

Inne porady dotyczące, oświetlenia podczas czytania

Aby podczas czytania, w jak najmniejszym stopniu przemęczyć wzrok, warto postarać się o rozświetlenie całego pomieszczenia. Zatem, czytanie w łóżku, jedynie przy wykorzystaniu lampki nocnej, nie jest najlepszym i najzdrowszym pomysłem. Jeśli światło, zapalone jest w całym pokoju, oczy nie skupiają się jedynie na jednej wiązce.

Jednak nawet najlepiej dobrane światło, nie bardzo pomoże, jeśli oczy nie będą odpowiednio wypoczęte. Tak jak innym narządom w organizmie, potrzebne im jest 8 godzin snu. Dla pełnej regeneracji i odpoczynku powinny one spać w ciemnym pomieszczeniu. Jeśli do pokoju przebija się np. światło uliczne, warto zadbać o szczelne rolety lub zasłony.

Czytanie to wspaniała rozrywka, dzięki której można się przenieść w dowolny świat i przeżywać najróżniejsze historie razem z ulubionymi bohaterami. Jednak, aby sobie nie zaszkodzić, warto poświęcić więcej czasu, na dobranie odpowiedniego oświetlenia, które będzie nam towarzyszyło podczas długich godzin spędzonych z książką.

Artykuł stworzony we współpracy z illuminations.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *