Serwis Trójmiejski

Twój portal informacyjny

Jastarnia – wyjątkowe miasto Mierzei Helskiej

Jastarnia to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Jeśli nigdy tu nie byłe, to musisz szybko naprawić swój błąd. Zamiast wybierać zatłoczone zagraniczne plaże, skorzystaj z uroków rodzimego Bałtyku w miejscu, które nie bez powodu od lat cieszy się sławą. Zaletą Jastarni jest zapewne również to, że nie jest ona tak znana i eksploatowana jak na przykład bliskie jej Trójmiasto, ale naprawdę warto się tam wybrać.

Po pierwsze w wypadku Jastarni nietypowe jest jej położenie. Znajduje się ona na Mierzei Helskiej i to gwarantuje nam widoki niemalże rajskie. Jastarnia to kurort, który naprawdę pozwala wypocząć i cieszyć się bliskością morza. I to z każdej strony.

W Jastarni znajduje się sześć letnich kąpielisk, pięć przystani morskich i port morski. Jastarnia to nie tylko miasto, ale także okoliczne lasy no i oczywiście – plaże. Wspomniane kąpieliska morskie to: Kuźnica „Kościół”, Jurata „Międzymorze”, Jastarnia „Ogrodowa”, „Leśna”, Nadmorska-Plażowa” i „Zdrojowa”.

Infrastruktura turystyczna tych terenów jest naprawdę zachwycająca, ale ciekawa jest również historia tego miasta. Pierwsze ślady obecności człowieka, a właściwie jego osiedlenia się na tym terenie sięgają już I w. p. n. e., a pierwsze wzmianki pisane o niej pochodzą z XIV wieku. Do XX wieku było to miejsce ludzi związanych z morzem (co oczywiście zrozumiałe, biorąc pod uwagę lokalizację tego miejsca).W XX wieku sytuacja się zmieniła. Jastarnia zaczęła się rozwijać nie tylko jako osiedle rybackie, ale także turystyczne. Prawa miejskie Jastarnia zyskała w 1973 roku.

W Jastarni można zażyć uroków wypoczynku nad morzem, jednak jest tu również sporo atrakcji turystycznych. Na uwagę zasługuje na przykład Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni. To budynek wzniesiony w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Pierwotne wyposażenie powstało przed II wojną światową, jednak wykończenie kościoła udało się dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1947 roku. Piękne witraże kościoła pochodzą z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wśród wartościowego wyposażenia znajdują się tu też dwa ciekawe obrazy. Obraz Trójcy Świętej oraz pochodzący z XVI wieku obraz Matki Boskiej Świętolipskiej.

Innym ciekawym obiektem jest port morski Jastarnia. Jest to port rybacki oraz turystyczny. Znajduje się tu również przejście graniczne. Zwiedzając Jastarnię należy także udać się do Muzeum Rybackiego Pod Strzechą. To wyjątkowy obiekt należący do prywatnej osoby (Juliusza Strucka). Znaleźć tu można bogatą ekspozycję dawnych sieci i narzędzi związanych z zawodem rybaka. Znajduje się tu także odtworzona izba rybacka z XIX wieku.. Można więc podziwiać przedmioty codziennego użytku Kaszubów sprzed dwóch wieków. Można tu nie tylko poznać kaszubską kulturę, ale także zapoznać się z ciekawymi legendami z tego regionu Polski.

Na tym nie koniec atrakcji, jakimi chwali się Jastarnia i które są związane z życiem nad morzem. Warto zwiedzić również muzeum znane pod nazwą Chata Rybacka w Jastarni. To dziewiętnastowieczny budynek zbudowany z drewna, które wyrzuciło morze. Tu również możemy podziwiać przedmioty związane z pracą rybaków, ale pochodzące nawet z XV wieku.