Serwis Trójmiejski

Twój portal informacyjny

Opera Leśna w Sopocie

Trudno opowiadać o kulturalnej mapie Polski, bez wspomnienia o Sopocie i znajdującej się tu Operze Leśnej. Prawdopodobnie trudno też znaleźć Polaka, który nie kojarzyłby tego miejsca choćby ze słyszenia. Czas końca sierpnia zaczął się z czasem nierozerwalnie kojarzyć z muzycznymi atrakcjami, jakich dostarczały dorocznie kolejne muzyczne, międzynarodowe festiwale. O ile stolicą polskiej piosenki zostało obwołane Opole, o tyle to właśnie Sopot stał się gospodarzem jednej z najważniejszych imprez muzycznych tej części Europy, dając okazję do cyklicznego przeglądu najbardziej interesujących propozycji muzycznych z całego świata.

Kilka słów o historii obiektu

Ten amfiteatr funkcjonuje jako przestrzeń służąca wydarzeniom kulturalnym już od 1909 roku. Inspiratorem podjęcia prac budowlanych był Paul Walther, kapelmistrz gdańskiego teatru miejskiego. Trwały one stosunkowo krótko: rozpoczęły się w kwietniu, zaś w sierpniu wystawiono tutaj już pierwsze przedstawienie. Od początków swej działalności, Opera jest miejscem wystawiania znakomitych spektakli, w tym licznych oper. Od 1924 roku odbywał się tu doroczny Festiwal Wagnerowski, w ramach którego repertuar tutejszej sceny opierano na dziełach Wagnera. Amfiteatr nie jest jednak przestrzenią zarezerwowaną wyłącznie dla rozbrzmiewania muzyki poważnej. Użyczał miejsca występom wpisującym się w rozmaite nurty twórczości muzycznej. Operatorem Opery pozostaje Bałtycka Agencja Artystyczna BART. Między 2010 a 2012 rokiem, stuletnia Opera Leśna została gruntownie wyremontowana i unowocześniona. Obecnie jest w stanie pomieścić łącznie ponad pięć i pół tysiąca widzów. Malownicze położenie obiektu nie tylko przydało mu charakterystycznej, urokliwej nazwy, ale również czyni pobyt w tym miejscu bardzo miłym, dostarcza pozytywnych wrażeń estetycznych. Drzewostany otaczające amfiteatr, to część Lasów Oliwskich, które z kolei współtworzą Trójmiejski Park Krajobrazowy. Co więcej, nieopodal tego obszaru biegnie także szlak turystyczny Wzgórz Szymbarskich.

Nadmorskie muzyczne festiwale

Dzięki Operze Leśnej, a w zasadzie dzięki ustanowieniu tradycji organizowania tu muzycznych festiwali, Sopot zajmuje istotne miejsce w polskim krajobrazie kulturalnym. Najważniejszym przedsięwzięciem tego rodzaju był Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, zorganizowany w 1961 roku z inicjatywy Władysława Szpilmana. Pierwsze edycje słynnego sopockiego festiwalu odbyły się na terenie Stoczni Gdańskiej, jednak od 1963 roku artystycznych gości z niemal całego świata witała właśnie Opera Leśna. Pod koniec lat 70. organizatorzy festiwalu zabiegali o to, by uczynić z niego imprezę kulturalną o takiej skali, że konkurencyjną dla Eurowizji. W ramach całej imprezy organizowano więc konkursy, zmierzające do wyłonienia najciekawszych propozycji, wysuwanych przez muzykę rozrywkową. Wiodącym plebiscytem międzynarodowym był wyścig o Grand Prix, wyłaniający najlepszy przebój, zaprezentowany podczas festiwalu. Swoją nagrodę przyznawali w tym spektrum ponadto przedstawiciele wytwórni fonograficznych, oceniający raczej samych wykonawców i ich artystyczny potencjał, zaprezentowany poprzez sceniczną interpretację. Z kolei trzecia kategoria konkursowa miała za zadanie zwrócić uwagę szerokiego muzycznego świata na dokonania polskich artystów. Corocznie wyróżniany polski wykonawca zostawał uhonorowany wyjątkową statuetką, odwołującą się symbolicznie do miejsca i okazji, z jakich został przyznany. Figurka bursztynowego słowika do dziś posiada status prestiżowego wyróżnienia, synonimem wysokiej jakości artystycznej. Z biegiem czasu konkursy festiwalowe coraz bardziej zawężano, przestały one także odgrywać rolę głównej i zasadniczej atrakcji całego wydarzenia. Część gwiazd była zapraszana na występy recitalowe, które z założenia miały uświetnić całą muzyczną uroczystość. Nie zubożyło to jednak w żaden sposób wartości samego festiwalu, dawało polskim melomanom wciąż okazję do bliższego zapoznania się z twórczością uznanych na świecie gwiazd muzyki popularnej.

Opera Leśna nie spełniała swojej roli między 1981 i 1983 rokiem, z uwagi na ogłoszony stan wojenny. Od 1984 do 2009 z pewnymi tylko drobnymi przerwami, podtrzymywano tradycję organizowania Sopot Festivalu, choć zmieniały się podmioty medialne, które zajmowały się koordynacją i transmisją tego wydarzenia. W późniejszym czasie na przeszkodzie stanęły prace remontowe obiektu, jednak festiwalu w pierwotnej formule już nie wznowiono. Od 2012 roku odbywają się tu przeglądy muzyczne, nawiązujące jedynie do pięknych tradycji Festiwalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *