Pora na trójmiejskie imprezy

0
626

Trójmiasto jest określeniem obejmującym trzy połączone miasta: Gdańsk,Gdynię i Sopot. Ten ośrodek metropolitalny położony jest nad Zatoką Gdańską, a głównym ośrodkiem miejskim jest Gdańsk. 28 marca 2007 została podpisana Karta Trójmiasta, która oficjalnie mówi o potrzebie współpracy trzech miast, Gdańska, Gdyni i Sopotu. Dokument ten po raz pierwszy użył oficjalnie nazwę Trójmiasto, które wcześniej było pojęciem potocznym. Trójmiasto jest ze sobą połączone za pomocą sieci dróg kolei miejskiej.

W Trójmieście położony jest port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. W Trójmieście i najbliższych okolicach mają siedzibę 24 uczelnie na czele z Uniwersytetem Gdańskim. Wakacje w Trójmieście to pewność uczestniczenia w wielu ciekawych imprezach takich jak festiwale, koncerty, targi czy imprezy sportowe. Władze Trójmiasta dbają, aby turystom nie brakło okazji do ciekawej zabawy i organizują różnorakie trójmiejskie imprezy jak koncerty, całonocne imprezy na plaży, maratony filmowe.

To właśnie Trójmiasto organizuje największą imprezę festiwalową, czyli Open’er Festival, który trwa kilka dni i prezentuje gwiazdy światowego formatu. Ponadto to w Trójmieście odbywa się festiwal Orange Kino Letnie, kiedy to na sopockim molo są wyświetlane filmy przez siedem dni.

Ponadto organizacją imprez największych zagranicznych gwiazd zajmuje się Zatoka Sztuki Beach Club, trójmiejskie imprezy to również Gdynia Playground, Red Bull Slackship, Sopot Film Festival, Festiwal Kultur Świata Okno na Świat. W Trójmieście często także pojawiają się kabarety takie jak Kabaret Skeczów Męczących, Stand-up bez cenzury, Kabaret Moralnego Niepokoju i inne.

Trójmiejskie imprezy są organizowane z myślą o odwiedzających, gdyż w większości organizowane są w okresie letnim, wakacyjnym. Trójmiejskie imprezy to również imprezy cykliczne takie jak Festiwal Teatrów Muzycznych(odbywa się w kwietniu i trwa kilka dni, jest to przegląd najlepszych teatrów muzycznych z całej Polski), Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA, czyli największe obchody kultury studenckiej na Pomorzu, następnie Gdynia Blues Festiwal(spotkanie miłośników muzyki bluesowej), Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni, gdzie wręczane są nagrody KOLOSY i istnieje możliwość obejrzenia filmów, slajdów i zdjęć z podróży w Polsce i na świecie.

Wśród innych ciekawych trójmiejskich imprez należy wymienić takie imprezy jak Festiwal Polskich Filmów Fabularnych(przegląd fabularnej twórczości kinowej i telewizyjnej), Sopot Festiwal(konkurs piosenki), Festiwal Jazz Jantar(najstarszy w Polsce festiwal jazzowy), Festiwal Fląder( w klubie Sfinks). Inne znane trójmiejskie imprezy to Lato zaczyna się w Gdyni, Open’er Festival, The Tall Ships’ Races, Baltic Sail, Gdynia Saling Days, Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, Festiwal Beach Special, Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana”(w katedrze oliwskiej), Gdańskie Lato Muzyczne, Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej w Gdańsku, Jarmark św. Dominika, Festiwal Polskich Wideoklipów „Yach Film”.