Serwis Trójmiejski

Twój portal informacyjny

Prawidłowe przygotowanie umowy najmu

Nawiązując relację z najemcą, właściciel musi wiedzieć w jaki sposób chronić swoje interesy. Oznacza to, że konieczne jest prawidłowe przygotowanie umowy najmu. Warto dowiedzieć się, co należy w niej zawrzeć, by przygotować się na wszelkie niepożądane ewentualności związane z wynajmowaniem lokali.

Podstawowym elementem umowy najmu są oczywiście dane właściciela oraz najemcy. Z kolei kwestią, w której właściciel i najemca muszą się porozumieć będzie zawarcie umowy na czas określony lub nieokreślony. Okazuje się, że warto określić termin wypowiedzenia nawet w przypadku tej pierwszej opcji, ponieważ należy zawsze być przygotowanym na sytuację, w której zachowanie najemcy absolutnie nie pozwala na kontynuację współpracy z nim. Należy dokładnie określić sytuacje, które mogą stać się usprawiedliwieniem dla wypowiedzenia umowy.

Jeżeli wynajmujemy lokal na czas określony, należy przygotować się na sytuację, w której najemca zostawi go w stanie niepogorszonym, jednak jego wcześniejsze opuszczenie lokalu jest wbrew interesom właściciela. Można więc w umowie zawrzeć zapis na temat kary pieniężnej, którą najemca w takim przypadku musiałby zapłacić.

Kolejna kwestia wiąże się z wyposażeniem mieszkania. Nie wystarczy tutaj bynajmniej określenie kaucji! Istotne również jest sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym określone zostaną stan i wyposażenie mieszkania oraz stan liczników w momencie, gdy lokal został oddany najemcy. Jest to szczególnie istotne, gdy w mieszkaniu znajdują się drogie urządzenia elektroniczne takie jak na przykład telewizor.

1 KOMENTARZ

  1. Również wynajmuję kilka mieszkań w Trójmieście i osobom, które chcą wynająć swoje mieszkanie polecam konsultacje z odpowiednią firmą, która przygotuje wszystkie papiery i formalności za nas. Na pewno powierzenie spraw profesjonalistom zaoszczędzi wielu kłopotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *