Serwis Trójmiejski

Twój portal informacyjny

Słynna stocznia

Stocznia to zakład przemysłowy, w którym dokonuje się remontów, przebudowy, likwidacji statków wodnych, a nawet się je buduje. Montaż statku w stoczni następuje z dostarczonych elementów, a urządzenia oraz wyposażenie jest tworzone w innych zakładach. Zazwyczaj stocznia wykonuje kadłub w całości na miejscu.

Budowa statku na początku ma miejsce na lądzie. Dopiero po wykonaniu odpowiedniej liczby montowań i otrzymaniu szczelnego kadłuba lub szczelnej sekcji dochodzi do wodowania. Natomiast prace wykończeniowe dokonywane są z kadłubem zacumowanym przy nabrzeżu wyposażeniowym.

Stocznię dzieli się na działy i obszary takie jak baseny stoczniowe, doki, warsztaty, kadłubownia, nabrzeża, trasernia. W Polsce stocznie znajdują się w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Natomiast największe stocznie świata znajdują się w Korei Południowej, Japonii, Stanach Zjednoczonych.

15 kwietnia 167 roku stocznia została przemianowana na Stocznię Gdańską im. Lenina . Już 14 grudnia 1970 roku po ogłoszeniu podwyżki cen mięs i innych artykułów żywnościowych wybuchł strajk w Stoczni Gdańskiej. W trakcie starć z milicją zginęło kilkadziesiąt osób. 14 sierpnia 1980 roku rozpoczęto strajk okupacyjny załogi Stoczni Gdańskiej im. Lenina w obronie zwalnianej ze Stoczni Gdańskiej przywódczyni ruchu robotniczego Annie Walentynowicz, który zmienił się po trzech dniach w ogólnopolski protest społeczeństwa przeciw władzy komunistycznej. W jego wyniku stworzono 21 postulatów, które zostały zapisane na drewnianej tablicy. W wyniku tych i następnych wydarzeń 13 grudnia 1981 roku premier rządu- generał Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. 24 listopada 1990 roku na terenie Stoczni Gdańskiej miało miejsce tragiczne wydarzenie. W trakcie koncertu zespołu Golden Life na skutek podpalenia wybuchł pożar. W wyniku pożaru zginęło 7 osób.

Stocznia Gdańska to jedna z największych polskich stoczni. Stocznia Gdańska w trakcie swojej działalności ponad tysiąc statków żeglarskich jak np. Pogoria(1980), Dar Młodzieży(wodowanie 1982), Iskra II(1982), Oceania(1985), Kaliakra(1984). Teren stoczni Gdańskiej był świadkiem tragicznych wydarzeń w 1970 roku. Ze Stoczni Gdańskiej wywodzi się NSZZ „Solidarność. Na jej terenie podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 roku. Niestety w 1996 roku stocznię postawiono w stan upadłości. Na jej bazie w 2006 roku powstała Stocznia Gdańsk SA. W wyniku przekształceń południowa część terenów dawnej Stoczni Gdańskiej S.A. nie została objęta działalnością produkcyjną i została przeznaczona na cele nie związane z produkcją. Teren ten uzyskał miano Młodego Miasta. Końcem 2014 roku w ewidencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostało wpisanych 66 obiektów, z kolei od stycznia 2015 roku wpisano kolejnych pięć obiektów stoczniowych i w tym momencie obiektów jest 71. W latach 2005–2010 w pobliżu pomnika miały miejsce koncerty mające upamiętniać podpisanie porozumień sierpniowych 1980. W ramach tych koncertów wystąpiły takie gwiazdy jak Jean Michele Jarre, Rod Stewart, Kylie Minogue, Scorpions czy Leszek Możdżer.