Super wydarzenia w Gdańsku

0
628

Gdańsk to miejsce nie tylko wydarzeń kulturalnych, ale również dobrze znanych wydarzeń historycznych. W dniach 14-22 grudnia 1970 roku miały miejsce protesty robotników, które swym zasięgiem objęły również takie miasta jak Gdynia, Elbląg, Szczecin. Wydarzenia w Gdańsku były brutalnie tłumione przez milicję i wojsko.

Przyczyną tak nagłego zrywu robotników była wprowadzona 12 grudnia podwyżka detalicznych mięsa, przetworów mięsnych oraz innych artykułów spożywczych. W poniedziałek 14 grudnia robotnicy ze Stoczni Gdańskiej odmówili pracy i tłumnie ruszyli pod siedzibę Komitetu Wojewódzkiego PZPR żądając podjęcia negocjacji w sprawie cofnięcia podwyżek. Już tego dnia doszło do pierwszych starć z policją. Tego dnia ogłoszono strajk powszechny, do którego dołączyły inne przedsiębiorstwa jak robotnicy ze Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni oraz pracownicy elbląskiego Zamechu. W Gdyni doszło do spisania 8 głównych postulatów. W czwartek 17 grudnia śmierć poniosło 16 osób, a służby publiczne zaczęły stopniowo tłumić strajki i demonstracje na Wybrzeżu. We wszystkich objętych zamieszkami miastach Wybrzeża obowiązywały stan wyjątkowy i godzina policyjna. Władze PZPR wydały rozkaz rozkaz użycia broni palnej przeciwko demonstrującym, przy czym strzały po ostrzegawczej salwie w górę według rozkazu Gomułki miały być oddawane w nogi.

Obecnie wydarzenia w Gdańsku jest centrum muzyki zarówno poważnej jak i popularnej. Odbywają się w nim takie imprezy jak Mozarta(festiwal muzyki poważnej), Festiwal muzyki organowej w Oliwie, koncerty, festiwale różnych gwiazd jak Marika czy Mesjada, Matissie. Odbywają się różnego rodzaju spektakle, zawody, wyścigi, imprezy okolicznościowe, pokazy, festyny, kiermasze, wernisaże, wystawy. Wydarzenia w Gdańsku można nazwać stolicą kulturalną pod względem zaplanowanych imprez kulturalnych czy to w plenerze czy w odpowiednich instytucjach. Nie można pominąć faktu, że wydarzenia w Gdańsku jest jednym z najpopularniejszych centrów turystycznych i kulturowych z własnym ośrodkiem akademickim i ośrodkiem handlowym. Oprócz ciekawych wydarzeń kulturalnych w wydarzenia w Gdańsku warto obejrzeć takie miejsca jak ulica Mariacka, Góra Gradowa, kościół św. Brygidy, archikatedra Oliwska, Hala Targowa, rybackie Pobrzeże, Park Jelitkowski czy Narodowe Muzeum Morskie.

Podsumowując Gdańsk jest miejscem, które było świadkiem wielu ważnych, historycznych wydarzeń, natomiast obecnie jest ośrodkiem gdzie wydarzenia kulturalne dużego formatu są na porządku dziennym. Sporym wydarzeniem w Gdańsku jest również żeglarski Puchar Trójmiasta, który odbywa się na wodach Zatoki Gdańskiej. Często także wydarzenia mające miejsce w Gdańsku mają mieszany charakter sportowo-kulturalny, co stawia wszystkich przed ciężką decyzją wyboru co robić. Weekendy w Gdańsku zazwyczaj oferują aktywne spędzanie wolnego czasu. Co rok ma miejsce edycja akcji Rozsmakuj się w metropolii, gdzie przez weekend można korzystać z bonusu 50% w lokalach biorących udział w akcji. W akcji biorą udział restauracje,obiekty sportowe, instytucje miejskie, instytucje kultury czy nawet gabinety SPA.