Serwis Trójmiejski

Twój portal informacyjny

Szyba kolej trójmiejska

Trójmiasto jest określeniem obejmującym trzy połączone miasta: Gdańsk,Gdynię i Sopot. Ten ośrodek metropolitalny położony jest nad Zatoką Gdańską, a głównym ośrodkiem miejskim jest Gdańsk. 28 marca 2007 została podpisana Karta Trójmiasta, która oficjalnie mówi o potrzebie współpracy trzech miast, Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Dokument ten po raz pierwszy użył oficjalnie nazwę Trójmiasto, które wcześniej było pojęciem potocznym. Trójmiasto jest ze sobą połączone za pomocą sieci dróg kolei miejskiej.

Kolej Trójmiejska SKM powstała po II wojnie światowej podczas odbudowy podjęto decyzję o stworzeniu kolei miejskiej. W 1988 roku wprowadzony został Elektroniczny System Kontroli Ruchu Pociągów (ESKD), który przekazywał informacje o ruchu pociągów do dyspozytora.

Kolej Trójmiejska łączy w sposób typowy dla kolei miejskiej takie miejscowości jak Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo. Kolej honoruje bilety metropolitalne, które obowiązują w środkach komunikacji publicznej aglomeracji trójmiejskiej. Od 2007 roku na przystankach kolei trójmiejskiej uruchomione są automaty do sprzedaży biletów. PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. została założona 22 grudnia 2000 roku. Do podróżowania koleją trójmiejską uprawniają podróżnych bilety, które należy skasować przed wejściem do pociągu- kasowniki znajdują się w tunelach przed wejściami na perony i na peronach. Jako pierwszą linię oddano do użytkowania linię Gdańsk Główny-Gdańsk Nowy Port. Później przyszła kolej na Gdańsk Główny-Sopot. Jako trzecią uruchomiono przedłużenie linii do Gdyni Głównej. Następnie przedłużono linię do Wejherowa.

Budowana jest także kolejna linia systemu szybkiej kolei miejskiej określana jako Pomorska Kolej Metropolitalna. Jej zadaniem będzie połączyć centra miast Gdyni i Gdańska z ich zachodnimi dzielnicami oraz z lotniskiem w Gdańsku. Trójmiejska kolej SKM pełni funkcje przewoźnika regionalnego. Częstotliwość kursowania pociągów w szczycie to 7 minut, a poza to 15 minut. Kolej Trójmiejska SKM kursuje również do Tczewa, Lęborka i Słupska.

Od 1 lipca 2001 roku istnieje samodzielna spółka PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. W 2003 roku relacja pociągów na linii Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port została skrócona do przystanku Gdańsk Brzeźno. Natomiast w 2005 roku zlikwidowano linię Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port z powodu niskiej frekwencji na linii. Kolej Trójmiejska SKM pomimo spadku liczby pasażerów nadal pozostała podstawowym środkiem transportu publicznego głównie między Gdańskiem a Gdynią. Sporą konkurencją jest komunikacja miejska , zwłaszcza tramwaje.

Pierwsze elektroniczne automaty do sprzedaży biletów SKM zostały zainstalowane na stacjach Gdańsk Główny, Gdańsk Oliwa, Sopot, Gdynia Główna, a także na przystankach Gdańsk Zaspa i Sopot Kamienny Potok. Obecnie automatów jest rozmieszczonych 21. Automaty te przyjmują zarówno monety jak i banknoty. Kolej Trójmiejska jest na etapie wymiany taboru, aby zapewnić wygodniejszą podróż pasażerom. Umowę na dostarczenie składów SKM zawarła z firmą Newag.