Trójmiejski Park Krajobrazowy
Trójmiasto kojarzy się powszechnie, w sensie turystycznym, przede wszystkim z możliwością cieszenia się bliskością morza, odpoczynkiem wśród nadmorskiego, relaksującego krajobrazu. Warto pamiętać jednak i o innych walorach tego rejonu. Pobyt w okolicach aglomeracji gdańskiej można wzbogacić o podziwianie lądowych pomników przyrody, których w tutejszym rezerwacie nie brakuje. Rozległe tereny zielone najlepiej dowodzą tego, że sąsiedztwo miejskiej zabudowy nie musi wpływać negatywnie na stan okolicznej natury. Te odprężające zmysły krajobrazy stanowią dodatkowy walor estetyczny tutejszego regionu. Ten Park Krajobrazowy rozciąga się na przestrzeni ponad 20 hektarów i oferuje swoim gościom różnorodne wrażenia wizualne.
Dlaczego warto tu zajrzeć?
Polodowcowy krajobraz Pomorza to przestrzeń bardzo ciekawie ukształtowanego terenu, pokrytego dość rozległymi połaciami lasów. Czasem ludzie nie zdają sobie z tego sprawy, ale rezerwaty naturalne to kompleksy analogiczne dla zabytków kulturalnych. Wielowiekowy las jest równie cennym i istotnym spadkiem po poprzednich epokach, jak zabytkowa zabudowa architektoniczna. To równie niezwykłe, że pomimo upływu czasu, przejścia burzliwych wydarzeń dziejowych, zachowują się takie piękne ekosystemy, a także rośliny o imponującym wieku. Pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym to przede wszystkim drzewa, choć liczebnie starają się im dorównać zabytkowe głazy. Rejestrowanie kolejnych takich obiektów jest procesem ciągłym, tutejsze drzewa są obejmowane ochroną od lat 60. ubiegłego stulecia. Te zalesione przestrzenie zachęcają do spacerów lub podejmowania bardziej intensywnych wycieczek. Podczas wizyty w tutejszych rezerwatach można zaś nie tylko cieszyć się pięknem tej bardziej statycznej przyrody, ale także spotkać chronione gatunki zwierząt, które w zaciszu Parku wiodą spokojne życie. Wśród nich warto wymienić łosie, sarny i jelenie, borsuki i lisy, nietoperze, orły, sowy i dzięcioły.
Lasy Oliwskie
Znaczącą częścią Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego są Lasy Oliwskie, kompleks leśny o powierzchni liczącej 6 tysięcy hektarów. Te zielone tereny otaczają Trójmiasto od zachodu, biegną przez nie szlaki turystyczne i rowerowe, pozwalające na urozmaicenie sobie pobytu w nadmorskiej polskiej aglomeracji, poprzez podjęcie bardziej aktywnych form wypoczynku. Lasy Oliwskie to przede wszystkim lasy bukowe, ten gatunek drzewa wyraźnie przeważa wśród tutejszego drzewostanu. Co ciekawe, miłośnicy przyrody znajdą tu wiele gatunków roślin, jakie są charakterystyczne dla krajobrazów górskich i podgórskich.