Serwis Trójmiejski

Twój portal informacyjny

Festiwal w Sopocie – światowy poziom na polskim podwórku

Festiwal w Sopocie jest bezsprzecznie jednym z najbardziej znanych wydarzeń muzycznych w naszym kraju. Przyczyną tego jest bardzo wiele aspektów, zarówno historycznych, jak i utrzymujących się do współczesności.

Przede wszystkim liczy się tutaj tradycja związana z organizacją festiwalu. Warto przypomnieć, że pierwsza edycja odbyła się w 1960 roku, a pomysłodawcą imprezy był słynny muzyk Władysław Szpilman. Od tamtej pory festiwal organizowany jest co roku, z wyjątkiem lat 1981 – 1984 (z powodu stanu wojennego), a także 2010, 2011 i 2015 roku. Od 1963 odbywa się on zawsze w tym samym miejscu – bardzo znanej w Polsce i za granicą Operze Leśnej w Sopocie.

Poza wymiarem historycznym liczy się jednak również co innego. Chodzi tutaj o renomę imprezy oraz rozmach, z jakim jest ona organizowana. Przedsięwzięcie tego rodzaju wymaga podejmowania wyjątkowo aktywnych kroków i zaangażowania do współpracy dużą liczbę osób. Efektem tych starań jest bardzo wysoki poziom organizacyjny festiwalu, który przynosi sławę nie tylko miastu Sopot, ale także całej Polsce.

Dlaczego poziom organizacyjne festiwalu jest tak wysoki? Decyduje o tym szereg aspektów, o których z całą pewnością warto w tym miejscu napisać, ponieważ stanowić to może doskonałą promocję imprezy.

Otóż Polsat Sopot Festival, jak obecnie oficjalnie nazywa się przedsięwzięcie, jest festiwalem międzynarodowym. Oznacza to, że piosenkarzami biorącymi udział w nim są również obcokrajowcy. Fakt, że przybywają oni z bardzo wielu różnych krajów, aby wziąć udział w imprezie może najlepiej świadczyć o jej renomie. Zapraszając zagranicznych gości na omawiany festiwal, organizatorzy sprawiają, że stanowi on konkurencję dla wielu innych podobnych przedsięwzięć muzycznych w Europie. Podobnie jak w końcu lat siedemdziesiątych stanowił konkurencję dla Eurowizji, będąc organizowanym w taki sposób, aby odwrócić uwagę Polaków od wspomnianego konkursu muzycznego.

Wysoki poziom organizacji festiwalu to także kwestie czysto logistyczne. Punkt wybrany na realizację festiwalu, a więc Opera Leśna, jest doskonale umiejscowiony infrastrukturalnie, co nie jest bez znaczenia dla zagranicznych gości, nie tylko muzyków biorących udział w imprezie, ale też widzów dojeżdżających z Niemiec, Litwy, Łotwy i innych państw. Logistyka to również wybór terminu organizacji festiwalu. Odbywa się on zawsze w sierpniu, dzięki czemu można liczyć na większą oglądalność oraz wzrost zainteresowania ze strony turystów, przebywających aktualnie w Trójmieście lub jego okolicach.

Trzecią sprawą jest kwestia sponsoringu. Prawie od początku swojego istnienia, festiwal w Sopocie jest organizowany przez telewizje i przez nie finansowany. W czasach PRL był to sponsoring ze strony TVP, ponieważ żadna inna stacja telewizyjna nie istniała w Polsce. Jednakże w latach dziewięćdziesiątych w organizację i sponsorowanie festiwalu włączyły się telewizje prywatne i tak pozostało do dnia dzisiejszego. Nie każdy festiwal w Polsce i na świecie może się poszczycić sponsoringiem ze strony telewizji. Sopocka impreza ma dzięki temu przewagę nad wieloma innymi konkurencyjnymi przedsięwzięciami tego typu.

Biorąc pod uwagę wszystko powyższe, nie może dziwić, że festiwal w Sopocie cieszy się tak dużą renomą. Należy się też spodziewać, że festiwal ten będzie jeszcze wiele lat popularyzował Sopot i państwo polskie w oczach świata. Nam, widzom, pozostaje czekać na tegoroczną edycję.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *