Gdański Teatr Szekspirowski
Gdański Teatr Szekspirowski to jedna z najmłodszych gdańskich instytucji kulturalnych, przedsięwzięcie o dużych ambicjach i szczytnym, artystycznym celu. Sam teatr dramatyczny funkcjonuje od 2008 roku, jednak budynek który służy mu za siedzibę, budowano między 2011 a 2014 rokiem. To zatem najnowszy polski budynek teatralny. Musiał zostać wzniesiony od podstaw ze względów praktycznych, według zamierzeń pomysłodawców miał on bowiem odpowiadać wymogom koniecznym do tego, by nadać odgrywanym spektaklom ducha teatru elżbietańskiego. Konstrukcja dysponuje między innymi otwieranym dachem oraz systemem zapadni sceny i widowni.
Doroczny Festiwal Szekspirowski
Festiwal Szekspirowski to inicjatywa starsza od Teatru, ale od czasu jego powstania jest z nim nierozerwalnie związana. Jako Gdańskie Dni Szekspirowskie, Festiwal odbywał się już od 1993 roku, jednak podczas obchodów tysiąclecia miasta zdecydowano zwiększyć rangę tego wydarzenia i włączyć je na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych. Przyjęło się, że Festiwal odbywa się w pierwszym tygodniu sierpnia, zapewniając letnią rozrywkę mieszkańcom Trójmiasta i stanowiąc dodatkową atrakcję turystyczną dla przyjezdnych. Zasadniczą ideą przedsięwzięcia jest popularyzowanie twórczości wielkiego brytyjskiego dramaturga, a misja ta realizowana jest przede wszystkim poprzez wystawianie inscenizacji dramatów szekspirowskich. Warto zaznaczyć, że atrakcją imprezy są nie tylko inscenizacje gdańskie. Do udziału w Festiwalu co roku zapraszani są twórcy spektaklu, który były podczas danego sezonu teatralnego wystawiany w jakimkolwiek polskim teatrze i zyskał tak dużą przychylność znawców, że zdobył wyróżnienie w postaci Nagrody Złotego Yoricka. Nagrodę tę przyznaje Fundacja Theatrum Gedanense, ta sama, która powołała do istnienia Gdański Festiwal Szekspirowski. Coroczne świętowanie uwielbienia dla twórczości Szekspira nie ogranicza się jednak wyłącznie do przestrzeni teatralnych. W ramach Festiwalu organizowane są również pomniejsze imprezy, zachęcające widzów spektakli do bliższego zapoznania się nie tylko z dorobkiem Szekspira, ale również teatrem jako takim. Mają tu miejsce rozmaite warsztaty, angażujące młodych ludzi, pozwalające im odkrywać i rozwijać twórcze pasje. Można wśród nich wymienić Letnią Akademię Szekspirowską, czyli szereg warsztatów teatralnych i artystycznych, prowadzonych przez polskich i zagranicznych artystów. Gazeta Szekspirowska to z kolei inicjatywa dająca okazję do działania uczestnikom warsztatów dziennikarskich. Szereg odrębnych zajęć, angażujących młodsze dzieci i młodzież w wieku szkolnym nosi wspólną nazwę Dolne Miasto Górą. Wśród pozostałych atrakcji znajdują się także konkursy literackie i fotograficzne, pozwalające zaistnieć młodym pasjonatom. Barwnym ukoronowaniem Festiwalu jest parada złożona z poprzebieranych aktorów, przechodząca przez Długi Targ.
Dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, twórcą Fundacji Theatrum Gedanense, jak również jednym z inicjatorów zorganizowania Festiwalu Szekspirowskiego, jest profesor Jerzy Limon. To filolog angielski, literaturoznawca, tłumacz i teatrolog. Za swoją działalność naukowo-kulturalną został wyróżniony prestiżowymi polskimi odznaczeniami. Praca związana z koordynowaniem Gdańskim Teatrem Szekspirowskim oraz zapał do popularyzowania twórczości Szekspira w Polsce, przyniosły mu zaszczytny Order Imperium Brytyjskiego.
W tym teatrze zawsze wystawiane są piękne sztuki. Kto jeszcze nie był, zachęcam do odwiedzenia.