Sopot to nie tylko molo

0
1204

Wielu z nas o Sopocie wie tylko tyle, że jest tam molo oraz, że jest to miasto wraz z Gdańskiem i Gdynią wchodzące w skład Trójmiasta. To oczywiście prawda, ale to nie wszystko, co warto wiedzieć o Sopocie.

Sopot to nadmorski kurort, który był uznawany za miejsce wypoczynkowe i uzdrowiskowe od lat. Słynny Dom Zdrojowy w Sopocie to dziś kompleks spełniający funkcje usługowe. Znajdziesz tu SPA, restauracje i centrum konferencyjne. Do Sopotu przez lata przybywali liczni kuracjusze oraz osoby, które chciały spędzić lato nad morzem. Sopot słynie także z Opery Leśnej, gdzie odbywa się od lat sześćdziesiątych Sopot Festiwal.

Wspomniany Sopot Festiwal, początkowo istniejący pod nazwą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki, dziś świeci tryumfy jako Polsat Sopot Festiwal. Pierwotnie pomysłodawcą corocznej imprezy w Sopocie był sam Władysław Szpilman, a jej pierwszym konferansjerem znany zapewne wszystkim Lucjan Kydryński. To tylko niektóre nazwiska związane z festiwalem. Konferansjerami byli tu również Irena Dziedzic i Mieczysław Voit. Do laureatów konkursu należą: Urszula Sipińska, Helena Vondrackowa, Czesław Niemen, Mieczysław Szcześniak, Edyta Bartosiewicz, Mannam, Kasia Kowalska, Małgorzata Ostrowska, Varius Manx, Irena Santor i Skaldowie.

Źródła wspominają o Sopocie już w XIII wieku. Początkowo była to wioska rybacka, w XVI wieku zaczęły tu jednak powstawać kolejne rezydencje bogatych patrycjuszy, którzy zaczęli wybierać Sopot jako miejsce letniego odpoczynku. Już wtedy spełniał on rolę kąpieliska. Jednak w XIX wieku miasto to przeszło prawdziwą rewolucję Powstał słynny Dom Zdrojowy do którego zaczęli przybywać kuracjusze. W ten sposób Sopot stał się znanym i popularnym uzdrowiskiem pełnym domów wczasowych. Na początku XX wieku było to miejsce znane w Europie i uzyskało prawa miejskie. W dwudziestoleciu międzywojennym Sopot wszedł w skład Wolnego Miasta Gdańska.

Warto zwrócić uwagę na Park Hotel w Sopocie. To zabytkowy budynek przez lata spełniający funkcję Zakładu Kąpielowego. Sopot może się również poszczycić piękną Latarnią Morską. Nie spełnia już ona przeznaczonej sobie funkcji, ale jest ciekawym budynkiem o bogatej historii. Była tu łaźnia i szpital.

Mówiąc o Sopocie nie można nie wspomnieć o Molo im. Jana Pawła II. To najdłuższa tego typu budowla nad Bałtykiem. Można nim spacerować ponad 500 metrów. Historia molo w Sopocie sięga XIX wieku, jednak to obecne zostało zbudowane „dopiero” w 1929 roku. Spełnia ono funkcję widowiskową i rekreacyjną, ale jest to również przystań. Ciekawym obiektem jest również słynny „monciak”, a więc centrum najważniejszych wydarzeń w mieście.

Obecnie do atrakcji Sopotu należy również to, co miasto oferuje po zmroku. Nocne życie tu tętni i zaprasza do odwiedzenia ogromnej ilości miejsc, w których można przyjemnie się bawić. Wszystkie niemal są „pod ręką”, usytuowane są przy głównym deptaku miasta, wspomnianej ulicy Bohaterów Monte Cassino. Różnorodność lokali to gwarancja, że każdy znajdzie tu coś, co pozwoli ma na beztroską zabawę w klimacie, który mu odpowiada.