Serwis Trójmiejski

Twój portal informacyjny

Uroki trójmiasta nad morzem

Nad morzem bałtyckim rozciąga się urokliwe miasto składające się z trzech członów : Gdyni, Sopotu oraz Gdańska. Region ten nazywany jest Trójmiastem. Jest to prężny gospodarczo region mający również znaczenie naukowe i kulturalne. Region niesamowity obfitujący w liczne atrakcje. Region ten posiada również ogromny potencjał turystyczny.

I tak oto w Sopocie, przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 53 zobaczymy krzywy domek. Ten domek to część Centrum Handlowego „Rezydent”. Stanowi on nie tylko ciekawostkę wizualną, ale również znajdują się w nim salony usługowe, oddział radia itp. Inspiracją do stworzenia budynku były bajkowe rysunki Jana Marcina Szancera i Pera Dahiberga.

Inną atrakcją Sopotu, zresztą najlepiej kojarzoną jest Molo. Jest to znane miejsce, z którego Sopot jest znany. Molo w Sopocie to najdłuższy drewniany pomost w Europie ciągnący się na długość 511,5 m. A jeśli już jesteśmy przy atrakcjach nawiązujących do wojennej przeszłości to mamy tam m.in. ulicę Bohaterów Monte-Cassino. Jest to ulica o długości 635 m, która stanowi deptak nadmorskiego uzdrowiska. Na tym odcinku ruch samochodowy jest wstrzymany. Domki znajdujące się po obu stronach mają co najwyżej trzy piętra. Architektura pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Po obu stronach znajdziemy liczne kawiarnia, biura podróży, teatr, dwa kina, kawiarnie i inne atrakcje.

Przejdźmy teraz do Gdańska. Gdańsk to nadmorskie miasto, w którym mieszka 460 000 ludzi. To tam znajduje się słynny półwysep Westerplatte gdzie w pierwszych dniach drugiej wojny światowej garstka polskich żołnierzy stawiały żywiołowy i bohaterski opór najeźdźcy. Zresztą na Westerplatte znajdziemy Pomnik Obrońców Wybrzeża, Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte, Koszary oraz wiele innych zabytków nawiązujących do burzliwej przeszłości. Kolejna atrakcja Gdańska to Długie Pobrzeże. Jest to deptak, który ciągnie się wzdłuż Motławy. Po obu stronach znajdziemy szereg dawnych budowli, a wśród nich gotyckie bramy wodne i są to kolejno: brama Krowia z XIV w, Chlebnicka z XV, Św. Ducha, Mariacka z XV w i inne. Jest to bardzo ciekawe miejsce.

Inna Gdańska atrakcja to Fontanna Neptuna. Piękna fontanna, którą na pewno nie raz widywaliście. Została zaprojektowana przez Abrahama van den Blocke. Pochodzi ona z roku 1615. Jest ona bogato zdobiona, składają się na nią Trójząb, złoty herb Gdańska, polskie orły oraz inne elementy.

Przejdźmy teraz do Gdyni. Tam również znajdziemy wiele atrakcji. A wśród nich Bulwar Nadmorski. Jest to najpopularniejszy trakt spacerowy w tym mieście. Ma on 1,5 km długości. Jest to piękne miejsce, z którego możemy bezpiecznie podziwiać morze. Warto tam wybrać się z aparatem fotograficznym ponieważ jest to miejsce z pewnością atrakcyjne. Innym ciekawym miejscem jest Skwer Kościuszki w Gdyni. Jest to piękne miejsce, po którym również mieszkańcy Gdyni lubią spacerować. To miejsce jest często odwiedzane przez turystów. Oprócz pięknych widoków znajdziemy tutaj przystań Żeglugi pasażerskiej, Muzeum Oceanograficzne, Akwarium Morskie, a przy brzegu cumują zabytkowe okręty oraz statki żeglarskie. Możemy zobaczyć m.in. ORP Błyskawica – polski niszczyciel. Ale to jeszcze nic, możemy tam ujrzeć również Dar Pomorza – najsłynniejszy polski żaglowiec.

Ten ważny ośrodek gospodarczy w kraju obfituje również w liczne atrakcje. Co roku odwiedzany jest przez turystów z kraju i ze świata. Możemy więc na ulicach usłyszeć rozmowę w języku obcym. Wśród licznych zabytków znajdziemy również te, które nawiązują do czasów wojennych, które upamiętniają ważne wydarzenia. Z pewnością zwiedzanie Trójmiasta będzie cennym, dającym wiele emocji doświadczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *