Serwis Trójmiejski

Twój portal informacyjny

Znaczenie trójmiejskiej kultury

W Polsce północnej rolę największego ośrodka miejskiego i jednocześnie centrum politycznego, gospodarczego i kulturowego, sprawuje aglomeracja trójmiejska. To współpracujące ze sobą na mocy ukonstytuowanych regulacji prawnych trzy ośrodki miejskie – Gdańsk, Gdynia oraz Sopot. Położone są na tyle blisko siebie, że wraz z rozwojem miast i rozrostem ich granic administracyjnych kompletnemu zatarciu uległy granice pomiędzy tymi trzema organizmami, więc zostały słusznie połączone w jedną aglomeracją o nazwie Trójmiasto. Wiodącą rolę, zarówno ze względów statystycznych, historycznych jak i infrastrukturalnych, pełni w tym trójgłosie Gdańsk – miasto o wyjątkowej pozycji w historii i tradycji Polski. W okresie drugiej Wojny Światowej to wolne miasto Gdańsk zaatakowane zostało jako pierwsze i miało niebagatelne znaczenie w całej strategii Adolfa Hitlera i musiało przydać mu się w dalszym marszu jego wojsk na zachód. Dlatego Gdańsk nie został tak zniszczony jak chociażby polska stolica, pod okupacją niemiecką niemalże zrównana z ziemią i pozbawiona wszystkich swoich zabytków. Dzięki temu dzisiaj bez najmniejszego problemu turyści i mieszkańcy mają dostęp do budynków i zabytków kluczowych dla ich tożsamości czy historii całego Narodu.
W okresie PRL to właśnie w gdańsku  najsilniej pracowała podziemna opozycja, tutaj kształtował się odrębny nurt intelektualistów i polityków, skupiony na demaskowaniu komunistycznej propagandy. Gdyby nie bunt i strajki robotnicze w Gdańsku i na całym Pomorzu, najpewniej do tak skutecznej i pozbawionej wielu ofiar transformacji ustrojowej by nie doszło. Wielu polityków, twórców kultury i sportowców, którzy na przestrzeni ostatnich dekad odnosili wielkie sukcesy i przeżywali piękne kariery, pochodziło właśnie z terenów trójmiejskich. Nie dziwi więc, że dzisiaj Trójmiasto jest jednym z najważniejszych intelektualnych, sportowych i kulturalnych ośrodków na mapie całej Polski. Za sprawą Uniwersytetów i innych technicznych uczelni wyższych rok rocznie do Trójmiasta przybywają tysiące młodych maturzystów chętnych do studiowania właśnie tutaj. Prestiż naukowców i twórców kończących gdańskie uczelnie sprawia, że dzisiaj wciąż kultywuje się na nich bardzo rzetelne i merytoryczne kształcenie.
Wielki wkład władz samorządowych w organizowanie wydarzeń kulturalnych, zapraszanie międzynarodowych gwiazd i organizowanie globalnych konferencji, chociażby ekonomicznych, także ugruntowuje pozycję Trójmiasta w świadomości międzynarodowego turysty. Bez wątpienia przekonanie turystycznych organizacji i indywidualnych podróżników do oferty kulturalnej czy sportowej miasta nie było by tak łatwe, gdyby nie doskonała infrastruktura komunikacyjna, jaką pochwalić może się całe Trójmiasto. Po latach wspólnych kosztownych inwestycji aglomeracja ta połączona została siecią szybkiej kolei miejskiej codziennie przewożącą kilkadziesiąt milionów pasażerów. W mieście znajduje się nowoczesny i doskonale zlokalizowany port lotniczy, z którego codziennie wylatują dziesiątki samolotów we wszystkie strony świata, a do Trójmiasta z Polski dojechać można licznymi autostradami i drogami szybkiego ruchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *