Gdańsk – historyczna perła Polski
Miasto Gdańsk, poza atrakcyjnym turystycznie położeniem, wyróżnia się historycznym znaczeniem dla państwa polskiego oraz całego regionu Europy Środkowo – Wschodniej. Zdaniem wielu historyków jest to prawdziwa „perełka” na mapie Polski, dzięki której nasz kraj bardzo zyskuje na arenie międzynarodowej. Jakie są najważniejsze „zasługi” Gdańska w wymiarze historycznym? Wyda się, że warto o tym napisać kilka słów.
Przede wszystkim Gdańsk należy do najstarszych polskich miast. Założone w X wieku, od początku należało do największych i najbardziej znaczących ośrodków w regionie. Było jednym z miast, dzięki którym bardzo rozwijał się polski handel, bowiem umożliwiało ono sprawne łączenie żeglugi wiślanej z handlem na Morzu Bałtyckim. Dzięki temu nastąpił szybki rozwój Królestwa Polskiego. W 1361 roku omawiane miasto przystąpiło do Związku Miasto Hanzeatyckich, dzięki czemu jego znaczenie w skali Europy bardzo wzrosło.
W okresie wojen krzyżackich miasto Gdańsk było pod panowaniem Krzyżaków, ale często wybuchały tam powstania przeciwko ich władzy. Pomimo krwawego tłumienia tych powstań ludność miasta pozostała wierna władcom polskim, co szczególnie uwidoczniło się po bitwie pod Grunwaldem, kiedy to przywiezieni ranni w bitwie Krzyżacy zostali przez mieszkańców Gdańska zabici.
W trakcie wielu następnych wojen Gdańsk należał do głównych punktów na terenie Polski, o które walczono. Stanowił główny punkt oporu zwolenników Stanisława Leszczyńskiego podczas wojny o sukcesję polską w latach trzydziestych XVIII wieku.
Gdańsk stanowił również istotne miejsce w XIX i XX wieku, w tym także w okresie I oraz II wojny światowej. Wolne Miasto Gdańsk broniło się bardzo długo przed hitlerowską agresją w 1939 roku.
Omawiane miasto spełniło też prawdopodobnie najważniejszą rolę w najnowszej historii Polski, będąc miejscem narodzin Solidarności, jako ruchu, którego działanie pomogło w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1989 roku. Należy pamiętać, że główne strajki, które następnie rozszerzyły się na całą Polskę, zapoczątkowane zostały w Stoczni Gdańskiej. To z tym miastem związanych jest bardzo wiele postaci, które w tamtym okresie odegrały decydującą rolę.
Dodatkową kwestią, o której trzeba tu wspomnieć jest rozwój kultury, który w Gdańsku postępował wyjątkowo trwale i prężnie, właśnie ze względu na istotną rolę historyczną. Wielość zabytków, w tym kościołów, zamków, pozostałości rynku średniowiecznego, itp., wszystko to ubogaca współczesną kulturę naszego kraju w stopniu ogromnym. Wystarczy wspomnieć kościół mariacki; jest to jedna z najbardziej znanych polskich budowli średniowiecznych, którego popularność sięga wielu innych europejskich krajów. To samo powiedzieć można o Stoczni Gdańskiej, w której, jak wspomniano, zapoczątkowane zostały przemiany w latach osiemdziesiątych.
Wszystkie te wydarzenia historyczne powodują, że Gdańsk jest jednym z najbardziej znanych polskich miast. Tysiące turystów z zagranicy odwiedza miasto każdego roku, co dla Polski jest zjawiskiem pozytywnym, pomaga bowiem w promocji państwa. W połączeniu z walorami kurortu morskiego czyni to z Gdańska fantastyczne miejsce do spędzenia urlopu.
Niedawno wróciłam z Gdańska, była to moja pierwsza wizyta i jestem zachwycona tym miastem, zabytkami i kulturą. Zdecydowanie odwiedzę jeszcze nie raz.