Serwis Trójmiejski

Twój portal informacyjny

Zabytki w Gdańsku

Gdańsk jest pięknym miejscem, gdzie miało miejsce wiele historycznych wydarzeń, gdzie zbudowano bardzo charakterystyczne i znane budowle czy pomniki, dlatego też warto spojrzeć na zabytki w tej miejscowości.

Zabytki w Gdańsku znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, która jest trasą turystyczną obejmującą miasta z ceglaną architekturą gotycką w trzech krajach: w Danii, w Niemczech i w Polsce. W gdańsku znajduje się wiele zabytków, które warto obejrzeć choć raz w życiu. Na trasie zabytków w Gdańsku powinny się znaleźć takie zabytki jak

Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP w Gdańsku, kaplica królewska, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna,Arsenał Gdański, następnie bramy miejskie: Żuraw(obecnie filia Centralnego Muzeum Morskiego), Brama Mariacka, Brama Chlebnicka, Brama Złota, Brama Zielona, Brama Wyżynna, Brama Nizinna, Brama Krowia, Brama św. Ducha, Brama Straganiarska, Brama Świętojańska, Brama Tobiasza. Zabytki w Gdańsku to także baszty: Słomiana, Jacek, Łabędź, Narożna, Kotwiczników, Latarniana. Zabytki w Gdańsku obejmują również kamienice: Złota, Dom Angielski, Dom Ferberów, Dom Schumannów, Dom Uphagena, Lwi Zamek, Dom Przy Długim Targu 20, Dom Żeglarzy, Szkoła Mariacka. Następnie zabytki w Gdańsku stanowią ulice: Długa, Długi Targ, Mariacka, Piwna, Chlebnicka, Długie Pobrzeże. W Gdańsku warto zwiedzić kościoły św. Brygidy, Katarzyny, Bartłomieja, Jakuba, Elżbiety, Józefa, ponadto warto zobaczyć Ratusz Starego Miasta, Wielki Młyn, Mały Młyn. Warto także wybrać się na Westerplatte i zwiedzić ten historyczny kompleks. Jako zabytki w Gdańsku są liczone także takie obiekty jak Katedra Oliwska, Park Oliwski, Pomnik Poległych Stoczniowców, Latarnia morska w Nowym Porcie, Nowy Ratusz.

Gdańsk to nazwy znane większości Polakom takie jak Główne Miasto, Stare Miasto, Wrzeszcz, Oliwa, Wyspa Sobieszewska . Również muzea w Gdańsku są warte obejrzenia Muzeum Narodowe, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Centralne Muzeum Morskie czy Muzeum Archeologiczne. Gdańsk to przede wszystkim spacer Traktem Królewskim.

Gdańsk jest jednym z najstarszych miast w Polsce, co sprawia, że zabytkowe obiekty można spotkać na każdym kroku. Dodatkowo Gdańsk to ważny punkt kulturalny, gospodarczy i ważny węzeł komunikacyjny ze względu na port morski i transport kolejowy. Gdańsk to również znane centrum naukowe z powodu obecności takich uczelni jak Politechnika Gdańska, Akademia Medyczna, Uniwersytet Gdański, Seminarium Duchowne. Zabytki w Gdańsku odbywają się liczne festiwale jak np. Jarmark Dominikański czy Festiwal Szekspirowski. Ponadto Gdańsk jest obdarzony dobrze zorganizowanym transportem publicznym, żeglugowym, a nawet posiada lotnisko Rębiechowo.

Gdańsk jest polską skarbnicą zabytków, dlatego też zabytki w Gdańsku cieszą się stałą popularnością bez względu na pogodę. Zabytki w Gdańsku pokazują jak często miasto przechodziło z rąk polskich w krzyżackie, kiedy to ludność miasta doznawała krzywd i zmian praw, aż do klęski Zakonu w 1410 roku. Niestety po wpływach krzyżackich miał miejsce potop szwedzki, później znów wpływy pruskie.