Gdynia – młodsza siostra Gdańska
Gdynia jest od zawsze związana z morzem. Od czasów, gdy była jedynie rybacką wioską do dziś, gdy jest w niej ogromny port. Prawa miejskie Gdynia uzyskała dopiero w 1926 roku. W ciągu 10 lat z rybackiej wioski przekształciła się świetnie prosperujące miasto z własnym portem. Wcześniej było to jedynie nadmorskie letnisko.
Jednak w latach dwudziestych zbudowano tu port i on zupełnie odmienił losy tego miejsca. Liczba ludności z roku na rok rosła i nowopowstałe miasto zaczęło tętnić własnym życiem. Port – jeden z najnowocześniejszych w Europie w tamtych czasach – również szybko się rozwijał. Jeszcze przed wojną otworzono tu stałą linię pasażerską łączącą Gdynię z Nowym Jorkiem.
Niestety gdyński port został znacznie zniszczony podczas wojny, jednak po 1945 roku miasto znowu ożyło, a port zaczął się rozwijać. Do Gdyni licznie przybywają miłośnicy marynarki, ponieważ to tu można zobaczyć na przykład słynny ORP Błyskawica. To polski niszczyciel zbudowany w latach trzydziestych, który brał udział w II wojnie światowej pływając po oceanie atlantyckim, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Dziś jest to okręt zaadoptowany jako obiekt do zwiedzania Muzeum Marynarki Wojennej, z którego słynie Gdynia. W tym mieście można też podziwiać słynny trójmasztowiec „Dar Pomorza”. Znajduje się dziś w nim muzeum, ale jeszcze w latach osiemdziesiątych było on aktywną jednostką pływającą, która służyła studentom Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni.
Warto również wspomnieć o plaży, którą szczyci się Gdynia. Jest nie tylko atrakcyjna jako miejsce wypoczynku. Odbywa się tu także wiele ciekawych imprez. Na tę plażę bardzo łatwo dotrzeć. Gdynia słynie również z Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej. Jest to największy w Polsce teatr muzyczny. Powstał on w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku i jest rokrocznie odwiedzany przez 100 tysięcy widzów. Ostatnio utożsamiany jest ze słynnym Festiwalem Szekspirowskim, ale odbywają się tu i inne niezwykle popularne imprezy kulturalne, takie jak Ladies’ Jazz Festiwal oraz Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.
To oczywiście nie koniec atrakcji, którymi może poszczycić się Gdynia. Dla fanów historii polecamy Muzeum Miasta Gdyni. Pokazuje ono jak szybko i spektakularnie rozwinęło się to miasto. Fani przedwojennej modernistycznej architektury powinni również być usatysfakcjonowani. Wiele obiektów miasta powstało w czasie, gdy właśnie ten typ architektury świecił swoje tryumfy.
Ze względu na bliskość Gdyni do morza i jego ścisły związek z nim, nikogo nie powinno dziwić, że to właśnie tu znajduje się tzw. Akwarium Gdyńskie, które pokazuje tajemnice bałtyckiego ekosystemu. Podczas spaceru po Gdyni spotkamy też sporo ciekawych pomników. Przykładem może być pomnik Josepha Conrada, który znajduje się na końcu Molo Południowego. Ciekawy jest również pomnik zwany „Dyrygentem Fal”, który możemy podziwiać z okolic Akwarium Gdyńskiego oraz Ławeczka Kaszubów i pomnik Abrahama na Placu Kaszubskim. Kim on był? Antonii Abraham to znany pisarz i społecznik sławiący Kaszubów i ich kulturę.