Poznaj molo
Molo to konstrukcja hydrotechniczna wysunięta w morze prostopadle lub ukośnie w stosunku do brzegu i przeznaczona do ruchu pieszych albo do obsługi jednostek sportowych i statków pasażerskich. Najbardziej popularnym obiektem w Polsce typu molo to molo sopockie. Molo sopockie jest niesamowicie rozpoznawalne i stanowi wizytówkę kurortu nadmorskiego jakim jest Sopot.
Molo w Sopocie składa się z dwóch części lądowej i drewnianej. Część drewniana przeznaczona jest na spacery dla osób tam przebywających. Aż 458 metrów mola wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Molo sopockie posiada jeszcze pokłady dolne oraz pokład boczny, które oferują możliwość przybicia statkom pasażerskim oraz jachtom. Molo w Sopocie zostało zbudowane w 1827 roku. Całe molo w Sopocie ma długość 511,5 metra. Szerokość mola w różnych miejscach wynosi od 10 do 26 metrów
Początkowo molo spełniało rolę miejscowej przystani. Stopniowo przekształcało się w obiekt rekreacyjno-sportowymi równocześnie z rozwojem uzdrowiska. Od 2005 roku decyzją Rady Miasta molo nosi nazwę Jana Pawła II co ma upamiętniać wizytę papieża w 1987 roku. Molo w Sopocie to najdłuższa konstrukcja tego rodzaju na całym Bałtyku. Część lądowa sopockiego mola zimą zmienia się w lodowisko. W 1923 roku molo w Sopocie służyło jako przystań dla hydroplanów. W okresie międzywojennym molo pełniło funkcję przystani dla dużych statków pasażerskich. Molo w Sopocie gościło takich armatorów jak Blue Star Line, Canadian Pacific Line, Cunard Line, Lamport and Holt Line, Orient Steam Navigation Company, P&O Line, Royal Mail Lines Ltd, Lloyd Royal, French Line, Royal Netherlands Steamship Co., North German Lloyd Company, Norse American Line czy Swedish America Line. Warto podkreślić, że stati cumowały w pewnej odległości, a pasażerów przewożono łodziami. Warto wspomnieć, że od 1946 roku żeglugę przybrzeżną pełni Żegluga Gdańska.
Część lądowa mola sopockiego obejmuje plac, na którym znajdują się zabytkowa fontanna, muszla koncertowa, latarnia morska z punktem widokowym oraz punkty gastronomiczne. W miejscach najdalej wysuniętych w morze stężenie jodu jest dwukrotnie wyższe niż na lądzie. Wstęp na część drewnianą jest płatny w okresie od 25 kwietnia do 27 września 2015 roku. Molo w Sopocie to najdłuższy drewniany pomost w Europie. Na molo działają całoroczne dwa punkty gastronomiczne Laguna Smaku i Rybna Ferajna. Z mola w Sopocie można podziwiać Grand Hotel, port morski Gdańsk oraz Kępę Redłowską. Koszt całorocznego utrzymania mola wynosi poniżej 10 milionów złotych.
Także inne miasta nadmorskie mogą się pochwalić taką konstrukcją jak molo. Znane mola są również w takich miastach jak Międzyzdroje, Gdynia, Gdańsk Brzeźno. Z kolei najdłuższe betonowe molo po łożone jest w Southend-on-Sea w .Anglii. Molo to ma 2158 metrów długości.
Molo w Sopocie było miejsce, gdzie kręcono sceny do takich filmów jak Podróż za jeden uśmiech, Sztos, Reich, Ciało, Tylko mnie kochaj, Ja wam pokażę, To nie tak jak myślisz, kotku, Ile waży koń trojański, 07 Zgłoś się.