Oferta kulturalna w Trójmieście

0
1407

Istnieje wiele dziedzin życie i organizacji, które determinują pewne miasta do odniesienia globalnego sukcesu, a inne skazują na pełnieni drugoplanowej roli. Bez wątpienia w przypadku miast wchodzący w skład aglomeracji trójmiejskiej, historia mogła by zakończyć się podobnie. Sopot, bardzo młody i malutki krewny stworzony na potrzeby napływających nowych mieszkańców, biznesmenów i inwestorów, oraz Gdynia wybudowana głównie dla zapewnienia nabrzeżu morskiemu odpowiedniej infrastruktury rozładunkowej i załadunkowej – same najpewniej nie miałyby takiej siły przyciągania, gdyby nie Gdańsk. Z kolei sam Gdańsk najpewniej nie mógłby osiągnąć takiego poziomu rozwoju, gdyby nie aktywna współpraca ze swoimi bardzo bliskimi sąsiadami.

Wybudowanie odpowiedniej sieci komunikacyjnej i infrastruktury – nowoczesnych i bezpiecznych tras szybkiego ruchu, obwodnic, przystanków i dworców dla szybkiej kolei miejskiej, lotnisk i przystani nadbrzeżnych – scaliło te miasta i sprawiło, że dzisiaj nawet administracyjnie wydają się one być sprawnie funkcjonującym jednym organizmem. To dzięki temu, że każdy ośrodek pełni swoje specyficzne zadania i spełnia konkretne role dla mieszkańców oraz biznesu zlokalizowanego w regionie, a dodatkowo posiada doskonałe rozwiązania transportowe niwelujące wszelkie dyskomforty związane z podróżowaniem po tak dużej aglomeracji.

Mimo wielkiej przestrzeni, jaką zajmuje Trójmiasto i ogromnych odległości, jakie do pokonania mają niekiedy studenci czy pracownicy pragnący wrócić do domu po całym dniu  w innej części miasta – podróż od punktu A do punktu B jest komfortowa, szybka i stosunkowo tania. Trójmiasto jest tak popularne jednak nie tylko ze względu na nowoczesne i konkurencyjne lotnisko przyjmujące codziennie tysiące pasażerów, ale przede wszystkim ze względu na swoją ofertę. Zapewne nie byłoby tak wielu chętnych do przyjazdu do stolicy Pomorza, gdyby nie odbywające się tutaj co tydzień wielkie wydarzenia kulturalne. Sama oferta trójmiejskich teatrów byłaby w stanie niejednego krytyka czy amatora takich wystawianych sztuk doprowadzić do oczopląsu. Repertuar kulturalny poszerzony jest dodatkowo o liczne wydarzenia muzyczne – w Trójmieście jednego wieczora z powodzeniem znaleźć można dla siebie zarówno koncert rockowy na żywo, imprezę z międzynarodowym DJ-em, jak i spotkanie całonocne z jazzowym kwintetem.

Pasjonaci sztuki klasycznej i zasobów muzealniczych także nie będą się w Trójmieście nudzić, podobnie jak miłośnicy sztuki nowoczesnej i nurtów bardziej alternatywnych, modernistycznych. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – rodzinne wypady do fokarium lub wielkiego zoo w Oliwie, to doskonały punkt każdej familijnej wycieczki nad Morze Bałtyckie. Morze samo w sobie bywa już dla niektórych celem nadrzędnym wycieczki na północ naszego kraju i to właśnie atrakcje zlokalizowane na nabrzeżu przyciągają tysiące turystów codziennie. Uzupełnieniem dla miłośników profesjonalnego sportu są bez wątpienia rozliczne rozgrywki ligowe i turnieje w najróżniejsze dyscypliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here