Serwis Trójmiejski

Twój portal informacyjny

Słynny Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański jest uczelnią, która powstała z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Stało się tak decyzją Rady Ministrów w dniu 20 marca 1970. Uniwersytet Gdański prowadzi następujące wydziały: wydział biologii, wydział chemii, wydział ekonomiczny, wydział historyczny, wydział filologiczny, wydział nauk społecznych, wydział matematyki, fizyki i informatyki, wydział Oceanografii i geografii, wydział prawa i administracji, wydział zarządzania.

Uniwersytet Gdańsk łączy akademicką tradycję z nowoczesnością. Łącznie na wydziałach uniwersytetu studiuje ponad 30 000 studentów, doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych. W 2015 roku obchodzi jubileusz 45-lecia. Uniwersytet Gdański jest największą uczelnią wyższą w regionie pomorskim. Kadra naukowa to tysiąc siedmiuset pracowników naukowo-dydaktycznych.

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego są zdobywcami takich nagród jak stypendia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej czy Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Oferta Uniwersytetu Gdańskiego obejmuje 71 kierunków studiów w zakresie ponad 200 specjalności na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. Na uczelni aktywnie działa niemal 200 kół naukowych. Dodatkowo Uniwersytet Gdański współpracuje z uniwersytetami, szkołami wyższymi oraz instytucjami naukowo-badawczymi niemalże z wszystkich krajów. Uniwersytet Gdański realizuje projekty w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej. Udział w europejskich programach pozwala na rozbudowę uczelni i poszerzanie bazy naukowo-dydaktycznej.

Domy studenckie znajdują się na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu. Każdy rok przynosi powołanie nowego kierunku studiów, a oferta edukacyjna dostosowywana jest do potrzeb rynku pracy. Uniwersytet oferuje ponad 12000 stanowisk komputerowych wyposażonych w łącze internetowe. Z kolei Wydział Ekonomiczny związany jest z istnieniem Instytutu Transportu i Handlu Morskiego, którego pracownicy prowadzą badania dotyczące ekonomicznych aspektów funkcjonowania transportu i handlu morskiego. Uniwersytet Gdański służy rozwojowi regionu pomorskiego, którego bogactwem jest morze. Uniwersytet Gdański kontynuuje rozbudowę uczelni w ramach trzech kampusów: oliwskiego (Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego), sopockiego oraz gdyńskiego. Od 2006 roku służy studentom i kadrze najnowocześniejsza w regionie pomorskim Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego. Jest ona w pełni skomputeryzowana oferuje wolny dostęp do ponad pięciuset tysięcy woluminów. Natomiast w kampusie sopockim w 2006 roku powstał nowoczesny Ośrodek Wystawienniczo-konferencyjny Wydziału Zarządzania UG.

Uniwersytet Gdański ukończyło niemal 140 tysięcy absolwentów. Wśród nich można znaleźć wybitnych pracowników nauki i osoby wyróżniające się w życiu kulturalnym, społecznym i politycznym kraju. Absolwentami Uniwersytetu Gdańskiego są Paweł Huelle, Kazimierz Nowosielski, Maciej Adamek, Maciej Dezercja, Krzysztof Grabowski, Monika Pyrek i inni.